ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی معمولا در اثر یک تجربه دندانپزشکی ناراحت کننده در گذشته بوجود می آید: مانند عدم درک کارهای دندانپزشک،تجربه درد در طول درمان دندانپزشکی.
ترس از دندانپزشکی در بیماران با ناتوانی های جسمی و ذهنی بصورت بارزی بیشتر از بیماران دندانپزشکی که در سلامت کامل هستند می باشد.بعنوان نمونه ،افراد مبتلا به اوتیسم در زمینه پیش بینی و درک وقایع ،همچنین انتظارات خود دچار اختلال هستند ،بنابراین در مراجعه به دندانپزشک بیشتر دچار مشکل می شوند، در صورتی که این خصیصه در طول درمان دندانپزشکی بسیار مورد نیاز است.
درمان ها وروش های دندانپزشکی برای بیماران مبتلا باید پیشرفت کند تا آمار تجارب تلخ دندانپزشکی و ترس از دندانپزشکی در این بیماران کاهش یابد.یکی از این روش های موثر برای کاهش اضطراب دندانپزشکی، فراهم کردن اطلاعات دقیق ومناسب برای بیماران در مورد چیزی که قرار است آنها در مطب دندانپزشکی تجربه کنند ،از آنجایی که بیماران مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط و هوش ذهنی مشکل دارند این روش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
دومین مشکل در مورد این افراد بدین صورت است که آنها محرک های بینائی و بقیه محرک ها را به خاطر ارتباطات ضعیف بین بخش هایی از مغز به صورت متفاوتی درک و تعبیر می کنند، بنابراین دندانپزشک باید به دقت این بیماران را از کاری که قرار است انجام دهد و حسی که قرار است داشته باشند آگاه کند ،به علاوه سرعت تکلم را با این افراد پایین آورد تا صحبت هایش بهتر درک شود.روش دیگر این است که به صورت بصری به آنها آموزش دهد .در روش آموزش بصری دندانپزشکی به کودکان مبتلا به اوتیسم ،شمار بچه هایی که در طول درمان همکاری می کنند حتی بعد از مدت بیشتر از یک سال بسیار بالاتر از بچه هایی که به صورت بصری آموزش دندانپزشکی ندیدند.در بزرگسالان مبتلا نیز مشابه این آمار گزارش شده است .
  ترس از دندانپزشکی در بزرگسالان
اگر شما زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید ترس دارید ،آگاه باشید که شما تنها نیستید بین ۹ تا ۲۰ درصد آمریکایی ها هنگام رفتن به دندانپزشکی اضطراب و یا ترس دارند در حقیقت همه افراد دنیا اینگونه اند.ترس از دندانپزشکی یک شرایط جدی تری نسبت به اضطراب دارد .افرادی با فوبیا یا ترس از دندانپزشکی می دانند که ترس آنها غیر منطقی است اما قادر نیستند در مورد آن کاری انجام دهند ،آنها رفتار های اجتنابی نشان می دهند به عبارتی هر کار ممکن را انجام می دهند تا به دندانپزشکی مراجعه نکنند.این افراد معمولا زمانی به دندانپزشک مراجعه می کنند که از درد شدید کلافه شده باشند. ترس یا اضطراب های بیمار گونه، ممکن است به مشاوره های روانشناسی نیاز داشته باشد.
علائم دیگر ترس از دندانپزشکی عبارت است از
۱٫مشکل در خوابیدن شب قبل از نوبت دندانپزشکی
۲٫ اضطراب بیش از حد  ،زمانیکه در سالن انتظار دندانپزشکی می مانید
۳٫گریه یا احساس بیماری جسمی زمانیکه به نوبت دندانپزشکی خود فکر می کنید
۴٫تشویش شدید زمانیکه وسایلی در دهان شما به کار برده می شود(موقع درمان های دندانپزشکی) و احساس می کنید تنفس برایتان مشکل است
چه عواملی ترس از دندانپزشکی را باعث میشوند
۱-ترس از درد ،این حالت معمولا از یک تجربه دندانپزشکی در سالهای قبل نشات میگیرد که دردناک و ناخوشایند بوده یا از داستان هایی دردناکی که دیگران گفته اند.
به خاطر پیشرفت های اخیر در روش های دندانپزشکی امروزه درمان ها به طور قابل توجه ای کمتر دردناک بوده یا اصلا بی درد می باشند .
۲-ترس از تزریق بی حسی یا ترس از اینکه بی حسی موثر واقع نشود ،بعضی افراد از سوزن تزریق می ترسند و بعضی از اینکه ماده بی حسی به اندازه کافی اثر نداشته باشد احساس ترس دارند.
۳-ترس از عوارض جانبی بی حسی ،بعضی افراد از عوارض بی حسی مثل گیجی ،احساس ضعف یا حالت تهوع می ترسند و بعضی ،حالت بی حسی و کرختی لب را دوست ندارند.
۴-احساس عدم کنترل بر اوضاع ،بعضی از افراد از اینکه در صندلی دندانپزشکی با دهان باز قراربگیرند و قادر نیستند بر اوضاع مسلط باشند احساس ناراحتی دارند.
۵-احساس ناراحتی به خاطر فاصله نزدیک فرد با دندانپزشک ،بعضی از بیماران از اینکه به دندانپزشک از نظر فیزیکی خیلی نزدیک باشند راحت نیستند و بعضی ممکن است درباره ظاهر دندان هایشان یا بوی احتمالی دهانشان احساس خوبی نداشته باشند.
چگونه با ترس از دندانپزشکی مقابله کرد
معمولا ترس از دندانپزشکی از سنین کودکی ایجاد میشود به عنوان مثال :والدین رفتن به دندانپزشکی را به عنوان تهدید برای کودکان خود در نظر می گیرند و می گویند:ا(گر مسواک نزنی مجبور میشم تو را به دندانپزشکی ببرم )این جمله می تواند یک تاثیر منفی ماندگار در ذهن کودک ایجاد کند
یا تجربه دردناک در مطب دندانپزشکی در کودکی می تواند باعث اضطراب در بزرگسالی شود. این جمله ای است که  دکتر David Hershkowitz می گوید. اما امروزه دیگر نیازی نیست که از درد دندان و رفتن به دندانپزشکی ترسید .دندانپزشکی امروزه تقریبا بدون درد انجام می گردد.
تمامی وسایل دندانپزشکی تا به امروز بسیار دستخوش تحول و پیشرفت شده اند .سوزن هایی که برای تزریق بی حسی در دندانپزشکی به کار می روند بسیار نازکتر هستند نسبت به مدل های قدیمی تر ،که این خود درد بسیار کمی را به هنگام تزریق آمپول بی حسی ایجاد می کند و یکبار مصرف و دور ریختنی هستند در حالی که سالیان سال قبل این آمپول های بیحسی استریل می شدند و دوباره استفاده می گردید . این جمله ای است که دکتر Hershkowitz میگوید .

چگونه اضطراب دندانپزشکی را پایین آوریم

یکسری از داروها کمک به کاهش درد دندانی میکند: ژل های بیحسی موضعی که باعث بی حسی لثه می شوند و قبل از تزریق آمپول بی حسی و قبل از جرمگیری (پاکسازی) استفاده می شوند. نیتروس اکسید یا گاز خنده آور نیز باعث ریلکس شدن و آرام کردن بیماران دندانپزشکی می شود ،همچنین داروهای آرامبخش تزریقی که باعث از بین رفتن درد و بیقراری بیمار می شود ،در حالی که بیمار بیدار می باشد و از طریق داخل رگ دست یا بازو انجام می گردد .
استفاده از تلوزیون های با صفحه بزرگ و وسایل دیجیتالی مثل ipads و… گوش دادن به موزیک و فیلم که باعث می گردد ذهن بیمار را از محیط دندانپزشکی خارج کند. همچنین دکور و تزیینات آرامش بخش و بوی گل و فواره های مصنوعی وغیره از جمله اقدامات موثر در کاهش اضطراب در مطب دندانپزشکی می باشند .
دکتر Hershkowitz میگوید اگر واقعا بخواهید بر ترس تان غلبه کنید، به خاطر بیاورید که درون لباس سفید دندانپزشک فردی است که به همان اندازه که به دندان های شما اهمیت می دهد ،راحتی و آرامش شما نیز برای او اهمیت ویژه دارد .به دندانپزشک خود به عنوان یک دوست نگاه کنید .
دکتر Hershkowitz پیشنهاد می کند اگر دندانپزشک شما به خواسته ها و صحبت های شما پاسخگو نمی باشد ،دندانپزشک دیگری را پیدا کنید .او باید در مورد تجربه دردناک قبلی شما بپرسد و بداند تا تلاش کند شما در حین کار آرام باشید. این اقدام تاثیر بسیار زیادی در ازبین بردن اضطراب شما خواهد داشت.
قبل از شروع کاراز دندانپزشک خود بپرسید چه کار هایی قرار است برای شما انجام دهد .مثلا تزریق آمپول بی حسی چگونه انجام می شود .هیچ اشکالی ندارد که از دندانپزشک خود بپرسید. به عنوان مثال یک هماهنگی را با دندانپزشک خود قبل از کار بگذارید :به عنوان مثال اگر بیماردست خود را بلند کرد دندانپزشک متوجه باشد که بیمار ناراحت است و باید کار متوقف شود.
SOURCE:
Web MD