زگیل تناسلی و تظاهرات دهانی

بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی یا STD عبارتند از ایدز یا HIV ،کلامیدیا ،هرپس تناسلی ،زگیل تناسلی ،گنوره ،هپاتیت ،سیفیلیس ،تریکومونیازیس .این بیماری ها مسری هستند و تقریبا نصف این بیماری ها در افراد با گروه سنی بین پانزده تا بیست و چهار سال دیده می شوند که می توانند عواقب طولانی مدتی در پی داشته باشند.این بیماری ها حتما نیاز به درمان جدی دارند.بیماری های STD می توانند از طریق جنسی دهانی و مقعدی منتقل شوند. و در صورتی یک فرد در معرض خطر قرار می گیرد که ؛ رابطه جنسی با افراد مختلف داشته باشد .

استفاده نکردن از کاندوم هنگام رابطه جنسی .

استفاده از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر .

فرد مبتلا به بیماری های STD زمانی متوجه بیماری خود می شود که به اعضای بدن خود از جمله دستگاه تناسلی ،چشم ،قلب و…آسیب زده باشد.ابتلا به بیماری های جنسی باعث ضعف سیستم ایمنی می شود و فرد را به بیماری های دیگر نیز مستعد می کند .میکروارگانیسم های دخیل در این بیماری ها در خون ،منی ،ترشحات واژینال و گاهی بزاق وجود دارند و از طریق واژینال ،مقعد و ارتباط جنسی دهانی منتقل می شوند .قابل ذکر است که هرپس و زگیل ژنیتال علاوه بر اینکه از طریق ارتباط های جنسی منتقل می شوند ،از طریق پوست نیز قابل انتقال هستند .هپاتیتB نیز علاوه بر انتقال از طریق خون و بزاق و دیگر ترشحات و رابطه جنسی ،با استفاده مشترک از مسواک یا ریش تراش شخص دیگر نیز منتقل می شود. تست های موجود برای کشف بیماری های جنسی عبارتند از ؛تست کلینیکی(معاینه)پاپ اسمیر و تست خون و ادار و تست ترشحات مقعد و ژنیتال .

زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می شود .این ویروس انواع مختلفی دارد .درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد اما واکسن برای بعضی انواع ویروس HPV وجود دارد. زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی با فرد مبتلا به ویروس (ممکن است فرد مبتلا علائم زگیل را نداشته باشد و مخفی باشد )منتقل می شود. علائم زگیل سه هفته تا چند سال بعد از الودگی به ویروس می تواند آشکار شود.درمان زگیل تناسلی فقط درمان علامتی می باشد و پزشک با تهیه پاپ اسمیر و گاهی نمونه از زگیل ،درمان لازم را پی گیری می کند.گاهی زگیل تناسلی بدون درمان ناپدید می شود ،اما اغلب به خاطر جلوگیری از انتشار آن ها و منظره ناخوشایند ایجاد شده برداشته و درمان می شوند.

برای درمان علامتی زگیل ،پماد های موضعی و یا درمان برداشت با لیزر و فریز کردن انجام می شود .بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های جنسی ،نداشتن ارتباط جنسی مگر به روش توصیه شده و با استفاده از کاندوم . اما کاندوم همه قسمت های ژنیتال را پوشش نمی دهد پس ایمنی آن کامل نیست .البته واکسن برای دو نوع ویروس HPV وجود دارد که مولد سرطان رحم و زگیل تناسلی می باشند .

در افرادی که ارتباط جنسی دهانی دارند در صورتیکه یکی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی باشد احتمال ابتلا فرد دیگر در ناحیه دهان می باشد ،بخصوص اگر فرد از نظر سیستم ایمنی نقص داشته و در سلامت کامل نباشد یا اعتیاد به دخانیات داشته باشد.

زگیل دهان

زگیل دهان

بیماری در دهان بصورت سرطان دهان ،گلو ،انتهای زبان و لوزه ها بروز می کند. این سرطان ها نادر هستند . اما امروزه بخصوص در ایالات متحده رو به افزایش می باشد طبق نظرpierce campbell  افراد مجرد که ارتباط های جنسی مختلف برقرار می کنند و افراد معتاد به خاطر التهاب حفره دهان و سیستم ایمنی تضعیف شده ، به عفونت با ویروس زگیل تناسلی بیشتر مستعد هستند .HPV مخاط دهان را الوده می کند و نوعی از آن با سرطان دهان همراه است .عفونت با ویروس HPV دهانی از طریق جنسی و دهانی نیز منتقل می شود . همچنین هنگام تولد نوزاد از طریق مادر به نوزاد منتقل می شود.

سالم و تندرست باشید

SOURCE

Web MD