دندانپزشکی در دوران بارداری

در دوران بارداری مراقبت از دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بارداری باعث تغییرات  هورمونی در بدن می شود که خود می تواند مسبب بیماری های لثه شود که به طور مستقیم بر سلامت جنین تاثیر گذار است. در اینجا به ذکر چند نکته برای مراقبت از سلامت دهان، قبل از بارداری و در حین بارداری و بعد از آن می پردازیم.

قبل از دوران بارداری:

قبل از بارداری حتما نوبت های دندانپزشکی خود را هماهنگ کنید که در طی این جلسات ، دندان ها توسط دندانپزشک ، پاکسازی می شوند. لثه ها به دقت معاینه شده و هر نوع مشکلات دهانی ، پیش از ورود به دوره ی بارداری، درمان می شوند.

دندانپزشکی در طول دوره ی بارداری:

  • دندانپزشک را از بارداری خود مطلع کنید.
  • از درمان های دندانپزشکی در طول سه ماهه  ی اول و نیمه ی دوم سه ماهه ی آخر بارداری باید اجتناب شود ؛ به جز درمان های مرتبط با موارد اورژانسی.زیرا دوره های ذکر شده، زمان مهمی برای رشد و تکامل جنین شناخته می شوند و عاقلانه است که در این مدت، مادر در معرض درمان هایی که به هر شکلی می توانند در رشد جنین اختلال به وجود بیاورند، قرار نگیرد. در هر صورت  می توان درمان های دندانپزشکی عادی را در طول سه ماهه ی دوم بارداری انجام داد.
  • سایر درمان های غیر ضروری بایستی به بعد از دوران بارداری موکول شود.
  • دندانپزشک را از نام و دوز داروی های مصرفی خود مطلع کنید شامل دارو ها و ویتامین هایی که توسط پزشک زنان برای شما تجویز شده است_ .همچنین او را از هر نوع توصیه ی پزشکی مربوط به خود، آگاه سازید.
  • دندانپزشک شما ممکن است در طرح درمان دندانپزشکی شما  بر اساس این اطلاعات، تغییراتی ایجاد کند.
  • در طول بارداری، از عکس برداری دندان اجتناب کنید. اگر تهیه ی عکس از دندان شما ضروری باشد (مثلا در اورژانس های دندانی)، دندانپزشک از جلیقه های مخصوصی که مادر و جنین را محافظت می کند، استفاده خواهد کرد. امروزه پیشرفت تکنولوژی ، تکنیک های عکس برداری را بسیار کم ضرر تر از دهه های گذشته در اختیار ما قرار داده است.
  • نوبت های چکاپ دندانپزشکی خود را صرفا به این دلیل که باردار هستید، پشت گوش نیندازید. زیرا در این دوره بیش از هر زمان دیگری معاینات لثه برای شما حائز اهمیت است چرا که بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که مادر را بیش از هر زمان دیگر در معرض بیماری ها و حساسیت ها و خونریزی لثه (ژنژیویت حاملگی) قرارمی دهد.
   دندانپزشکی در بارداری
  • به هرگونه تغییر در لثه در طول مدت بارداری باید توجه ویژه شود. اگر لثه ها حساس و متورم و یا دچار خونریزی شده اند ، هر چه سریع تر با دندانپزشک یا متخصص لثه مشورت کنید.

دندان پزشکی در بارداری

راهکارهایی برای جلوگیری از تهوع صبحگاهی:

اگر تهوع صبحگاهی مانع از مسواک زدن شما می شود، خمیردندان خود را از نوع ملایم انتخاب کنید.  دندانپزشک می تواند شما را در انتخاب خمیردندان مناسب راهنمایی کند.
اگر در طول روز دچار تهوع و یا استفراغ های مکرر هستید دهان خود را با آب یا دهانشویه بشویید.

تغذیه مناسب برای مادر و جنین:

آیا می دانستید دندان های یک نوزاد بین ماه سوم و ششم بارداری تشکیل می شوند! بهمین خاطر تغذیه مادر در این دوران برای سلامت دهان و دندان کودک بسیار مهم است.در این رابطه در  دوران بارداری  مقدار مناسبی از ویتامین های A ،C، D  و پروتئین ، کلسیم و فسفر برای بدن ضروری هستند.

برای کمک به خانمهای باردار در انتخاب صحیح رژیم غذایی خود، در اینجا به ذکر چند مورد مهم که توسط مرکز سلامت  کودک و جنین ایالات متحده گزارش شده ،می پردازیم:

۱-غذاهای متنوعی را در رژیم غذایی خود انتخاب کنید مثل میوه جات سبزیجات غلات کامل( مانند گندم نان سبوس دار )و فراورده های لبنی مثل شیر، پنیر، ماست ساده بدون افزودنی.

۲-مواد غذایی و نوشیدنی های با قند بالا  را کمتر، در رژیم غذایی خود بگنجانید مثل شکلات، کلوچه، کیک و میوه های خشک و آب میوه هایا نو شیدنی های غیر الکلی

۳-بعنوان میان وعده، غذاهایی که قند کمتری دارند را انتخاب کنید مانند:میوه ها سبزیجات، پنیر و ماست ساده

۴-حتما LABLE یا راهنمای مواد خوراکی را مطالعه کنید تا غذاهای با قند پایین را انتخاب کنید.

۵-اگر شما مشکل حالت تهوع  دارید سعی کنید حجم وعده های غذایی را که  در طول روز مصرف می کنید،کاهش دهید.

۶-بجای آب میوه، نوشیدنی های با طعم میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی ،آب یا شیر بنوشید.

۷-در طول روز آب بنوشید بخصوص بین وعده های غذایی و میان وعده ها.آب حاوی فلوراید بنوشید (در ایران خیلی نادر می باشد)

۸-برای کاهش ریسک نقص های تولد ،حتما با مشورت متخصص زنان خود، اسید فولیک را در برنامه روزانه خود قرار دهید که به صورت قرص های تقویتی و مکمل موجود است.

سعی کنید غذاهایی که مقدار اسید فولیک بالایی دارند مصرف کنید مانند :

۱-مارچوبه،بروکلی،سبزیجاتی مثل کلم و اسفناج

۲-حبوبات

۳-گوجه فرنگی ، پرتقال ، موز ، توت فرنگی ، طالبی

پس از پایان بارداری:

اگر در طول دوران بارداری دچار هر نوع مشکل لثه بوده اید، پس از زایمان هر چه زودتر دندانپزشک خود را ملاقات کنید تا از دهان و لثه های شما ، معاینه ی کاملی انجام گیرد.

SOURCE:

Web MD Medical Reference

American Dental Association

Reviewed by Michael Friedman ,DDS on June 04,2014