آبسه دندان

آبسه دندانی یک تورم دهان، صورت، فک یا گلو می باشد که با عفونت دندان یا پوسیدگی شروع میشود.این عفونت ها در افراد با بهداشت دهانی ضعیف و به علت کم توجهی به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان ایجاد می شوند. آبسه دندانی یک عفونت دردناک است که در داخل دهان در مجاورت ریشه دندان (وستیبول) یا روی لثه بین ریشه و تاج دندان تشکیل می شود.اغلب موارد آبسه دندان به علت پوسیدگی دندان ایجاد می شود.اما عواملی مانند ضربه به دندان (دندان شکسته شده یا لب پر شده در اثر ضربه )و یا ژنژیویت(بیماری لثه) نیز در ایجاد آبسه دندانی دخیل می باشند.
این عوامل باعث ایجاد مسیری(شکاف) در مینای دندان می شود که به باکتری ها اجازه ایجاد و گسترش عفونت به سمت عصب دندان(پالپ) را می دهد که عفونت ایجاد شده می تواند به سمت بافت های اطراف ریشه از جمله استخوان صورت و گردن گسترش یابد.
اگر دندان پوسیده تحت درمان لازم قرار نگیرد ،می تواند دچار آبسه شود.بهداشت پائین دهان و دندان، سیگار، استفاده از الکل، رژیم غذایی غیر سالم و شرایط پزشکی خاص فرد،می تواند ریسک ابتلا به آبسه دندان را افزایش دهد.

علائم آبسه دندانی می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 

درد دندانی شدید و مداوم همراه با درد هنگام جویدن
تب . لرز، تعریق
حالت تهوع
اسهال
حساسیت دندانی با سرما و گرما
طعم بد دهان
تنفس بد بو
غدد لنفاوی متورم
احساس بی حالی و خستگی
لثه های قرمز و متورم
تورم در فک بالا یا پایین
ترشح  و درناژ عفونت از قسمتی از لثه
مشکل در باز کردن دهان یا خمیازه کشیدن
گاهی عفونت می تواند به قدری پیشرفت کند که تورم حاصله تهدیدی برای مجاری تنفسی باشد و باعث بستن این مجاری شود و اشکال در تنفس نرمال شود.
اگر عصب دندان مبتلا به عفونت ،دچار مردگی یا نکروز شود ،درد دندان ممکن است متوقف شود اما به این معنی نیست که  عفونت بهبود یافته است .در واقع عفونت فعال می ماند و پخش می شود و بافت های اطراف ریشه را تخریب می کند.
بنابراین اگر هر یک از علائم بالا را تجربه داشتید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید (حتی اگر درد فروکش کرده بود) و اگر دسترسی به دندانپزشک نداشتید در موارد حاد همراه با تنگی نفس، تهوع، لرز، تب بالا، تورم زیاد صورت یا گلو به بخش اورزانس بیمارستان مراجعه کنید.
آبسه دندان چگونه تشخیص داده می شود؟
دندانپزشک دندان ها را با وسایل مخصوص معاینه می کند و اگر شما آبسه دندان داشته باشید هنگام معاینه دندان ،شما درد خواهید داشت و دندانپزشک چگونگی درد دندان را هنگام جویدن و بستن دهان از شما می پرسد.همچنین وجود لثه های متورم و قرمز علامت تشخیصی دیگری برای دندانپزشک خواهد بود.بعلاوه دندانپزشک ممکن است رادیوگرافی دندان تجویز کند تا تحلیل استخوان اطراف آبسه دندان را ارزیابی کند.
آبسه دندان چگونه درمان می شود؟
راهکارهایی برای کاهش عفونت ،نگهداری دندان و پیشگیری از عوارض عفونت، از اهداف درمان آبسه دندانی می باشد:
-برای کاهش عفونت ممکن است نیاز به تخلیه یا درناژ آبسه باشد که از طریق درمان عصب کشی یا روت کانال انجام می شود، همچنی جراحی ریشه نیز برای برداشتن بافت های آسیب دیده اطراف ریشه بعد از فروکش کردن عفونت ممکن است نیاز باشد.سپس بر روی دندان روکش قرار داده می شود.
-در مواردی ممکن است دندان کشیده شود و درناژعفونت از این طریق انجام شود.
-سومین راه برای تخلیه عفونت برش داخل بافت لثه متورم می باشد.
در آبسه دندانی ،آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت تجویز می شود و برای کاهش درد و ناراحتی بیمار دهانشویه با آب نمک و مسکن های مجاز مثل ایبوپروفن یا ادویل می توان تجویز کرد.
ایا از آبسه دندانی می توان پیشگیری کرد؟
رعایت کردن و ادامه دادن بهداشت مناسب دهان و دندان و چکاپ های منظم دندانپزشکی ،همچنین اجتناب از دخانیات و الکل می تواند از پیدایش آبسه دندانی جلوگیری کند،اگر دندان شما دچار شکستگی و یا لقی شد هر چه زودتر وقت دندانپزشکی برای خود هماهنگ کنید.
پروگنوز دندان های با آبسه کوچک در اغلب موارد خوب است به شرطی که ابسه تخلیه شود و دندان تحت درمان لازم قرار بگیرد .البته چکاپ های منظم دندان مورد نظر باید توسط دندانپزشک صورت گیرد و توصیه های لازم انجام شود.

SOURCES:

Columbia University College of Dental Medicine: “Abscess.”

Dental Abscess from eMedicineHealth

American Dental Association.

MedlinePlus: “Tooth abscess.”

emedicine health: “Dental Abscess.”

Michael Martin, MD, Staff Physician, Department of Emergency Medicine, Temple University.

Jacob W Ufberg, MD, Assistant Professor, Department of Emergency Medicine, Temple University School of Medicine.

Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS on February 20, 2015
:source
webMD Medical Reference
Reviewed by Alfred D. Wyatt Jr., DMD on January 30
,