دندانپزشکی کودکان

دندان در آوردن کودک  یا Teething

در اغلب موارد حدود ۶ ماهگی دندان های شیری در دهان کودک ظاهر میشوند و اکثر نوزادان تا ۳ سالگی همه ۲۰ دندان شیری خود را دارا می باشند.در شکل زیر سن رویش  دندان های شیری نشان داده شده است.هنگام رویش دندان ها بعضی کودکان کم خواب و تحریک پذیرو پر سر و صدا می شوندو اشتهایشان را از دست می دهند. اسهال ،کهیر و تب علائم شایعی برای دندان در آوردن نیستد. اگر کودک شما هنگام رویش دندان  تب یا اسهال داشت حتما پزشک او را مطلع کنید.

 

سن رشد دندان در کودکان دندانپزشکی کودکان

طی سالهای آتی دندانهای شیری شروع به افتادن می کنندکه باعث بوجود آمدن فضا برای دندانهای دائمی میشود.می توان گفت تا سن ۲۱ سالگی یک فرد همه دندان های دائمی خود را در دهان دارد.قابل ذکر است که سن رویش دندانهای شیری و دائمی در کودکان ،متفاوت می باشد که با مراجعات منظم به دندانپزشک نگرانی والدین مرتفع خواهد شد.  در مرحله ای از رشد دهانی دندانی، کودکان دندانهای مرتب و هماهنگی ندارند به این دلیل که در دهان  کودک بخشی از دندانها شیری و بخشی دائمی هستند.

 دندانهای شیری

دندانهای شیری هم مانند دندانهای بزرگسالان دچار پوسیدگی میشوند اما شاید بعضی والدین برایشان تعجب آور باشد که دندان شیری پوسیده اهمیت زیادی داشته باشند، چراکه با دندانهای دائمی جایگزین میشوند.در حالیکه اینطور نیست،دندانهای شیری پوسیده ریسک بیشتری برای پوسیدگی دندانهای دائمی خود خواهند داشت و اگر پوسیدگی شدید و همراه عفونت باشد این وضعیت می تواند سلامت کلی کودک را به مخاطره اندازد. بدین صورت که کودک  با وجود این شرایط نمی تواند راحت غذا بخورد در نتیجه ویتامین و املاح کافی برای رشد و سلامتی نمی تواند دریافت کند. دندانپزشکی کودک

اولین مراجعه دندانپزشکی کودک

به محض رویش اولین دندان ها وقت ان است که ویزیت دندانپزشکی کودک خود را هماهنگ کنید.ADA (انجمن دندانپزشکان آمریکا) پیشنهاد می کند اولین ملاقات کودک با دندانپزشک در فاصله شش ماه پس ازرویش اولین دندان هایش باشد.معاینات دندانپزشکی نباید به قدری تآخیر بیفتد تا کودک به مدرسه برود یا یک وضعیت اورژانس دندانی اتفاق بیفتد. اولین معاینه دندانپزشکی کودک اساسا به خاطر رشد و تکامل دهان و دندان می باشد .در اولین جلسه معاینه، کودک باید بسیار راحت و آسوده خاطر باشد.بهمین خاطر توجه به این نکات می تواند یک معاینه دندانپزشکی دلپذیر را برای کودک و دندانپزشک ترتیب بدهد:

۱-جلسه ویزیت را برای صبح هماهنگ کنید چون کودک بیشتر تمایل به استراحت و همکاری دارد.

۲-هرگونه اضطراب و نگرانی والدین بهیچ وجه نباید به کودک منتقل شود پس لازم است مثبت باشید .

۳-هرگز ویزیت دندانپزشکی را بعنوان یک تنبیه یا تهدید بکار نبرید.

۴-هرگز به کودک خود رشوه ندهید.

۵-در مورد ملاقات با دندانپزشک برای کودک خود صحبت کنید.

در طول معاینه دندانی از دندانپزشک این انتظارات میرود:

۱-معاینه و جستجو برای زخمهای دهانی و پوسیدگی یا دیگر مشکلات

۲-برای شما توضیح میدهد که بعنوان مثال، کودک شما در معرض پوسیدگی بالایی قرار دارد.

۳-دندان های کودک را تمیز می کند  و نکاتی برای مراقبت روزانه به شما می گوید.

۴-در مورد دندان در آوردن و استفاده از پستانک یا عادت های انگشت مکیدن صحبت می کند.

۵-در مورد درمان های لازم (اگر نیاز باشد )و نوبت چکاپ بعدی صحبت می کند.

چطور می توان دندان های کودک را سالم نگه داشت  و از چه زمانی دهان کودکم را تمیز کنم؟

بچه ها عادت های سالم را از والدینشان می آموزند.شما می توانید عادت های خوب را شروع کنید.اگر شما دندان های کودکتان را هر روز تمیز نگه میدارید و به کودکتان رژیم غذایی سالم بدهید و او را بطور منظم نزد دندانپزشک ببرید.کودک شما از لذت دارا بودن دندان های سالم و زیبا بهره خواهد برد.دهان و لثه کودک

دهان و لثه کودک خود رااز روزهای اول تولد با یک تکه گاز (پد) مرطوب بعد از هر بار شیر دادن و قبل از خواب  تمیز کنید. این کار علاوه بر برداشتن مواد غذایی از دهان کودک باعث میشود کودک به دهان تمیز عادت کند.بمحض رویش دندان هااحتمال پوسیدگی وجود دارد.پستانک های  شیشه ای کودک که حاوی آب میوه ،نوشیدنی های شیرین ….هستند منجر به پوسیدگی دندانی می شوند.پوسیدگی دندانی زمانی شروع میشود که باکتریهای مولد پوسیدگی از بزاق مادر یا پرستار کودک به کودک منتقل می شود.مثلا زمانی که قاشق غذای کودک را مادر به دهان خود میبردیا شیشه شیر کودک را با دهان خود تمیز می کند.

برای کودکان کمتر از سه سال مسواک زدن را به محض پیدایش دندان ها در دهانشان شروع کنید با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به طوری که مقدار خمیر دندان بیشتر از یک دانه ی برنج نباشد ( از نظر حجمی) دندان های کودک را دو بار در روز مسواک کنیید (صبح و شب)
برای کودکان ۳ تا ۶ سال مقدار خمیر دندان به اندازه یک نخود باشد (از نظر حجمی) و مسواک زدن  ۲ بار در شبانه روز توصیه می شود.استفاده از نخ دندان هم توصیه میشود.

مسواک زدن کودک

همیشه مسواک زدن کودک خود را نظارت کنید تا اطمینان حاصل کنید مقدار صحیح از خمیر دندان را استفاده می کند و به او بیاموزید خمیر دندان را قورت ندهد.

همیشه خمیر دندانی را انتخاب کنید که مورد تائید وزارت بهداشت  باشد.(از نظر دارا بودن فلوراید)

چرا دندانهای شیری اهمیت دارند؟

۱-دندان های شیری در فک ،فضا را برای دندان های دائمی نگه میدارند.اگر یک دندان شیری زودتر از موعد از دست برود دندان های مجاور به این فضا متمایل میشوند (کج میشوند)و دیگر برای دندان های دائمی فضای کافی باقی نمی ماند و متعاقبا دندان ها کج و روی هم رویش می یابند که تمیز نگه داشتن آنها بسیار مشکل خواهد بود.

۲-اگر دندانهای شیری یک کودک سالم باشند احتمال زیاد دندان های دائمی او هم سالم خواهند بود.

۳-دندان های کج و پوسیده و نامرتب اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر میگذارد.

SOURCE:American Dental Association